Setkali jsme se s tím, že hodně firem předpokládá, že expanze v rámci EU je jednotná. Často sází na to, že pokud se firmě vstup na jeden trh povedl, bude to platit i pro ostatní země EU. To však v případě Belgie neplatí a spousta firem narazí.

Jaké má Belgie odlišnosti?
Belgické království je poměrně členitá země. Pokud byste čekali, že je tam jako u ostatních států jedna vláda, je to omyl.
Belgie má:
- 6 vlád
- 3 úřední jazyky
- 2 naprosto odlišné kultury
- Spousty ,,bizardních" zákonů
Jak rozdělení Belgie ovlivňuje jazyky a byznys?
Z byznysového hlediska je Belgie rozdělena na Brusel, Flandry a Valonii.
Angličtina je v Bruselu na vzestupu, protože nová data ukazují, že téměř polovina obyvatel regionu hlavního města mluví plynně tímto jazykem, což potvrzuje, že v hlavním městě již nedominuje francouzština.
Tu ale rozhodně budete potřebovat ve Valonii, zde by se vám mohlo stát, že obchodní jednání nebudou ochotni vést v angličtině, anebo někteří anglicky vůbec nemluví.
Ve Flandrech mluví vlámsky (holandsky), ale málokdo by neuměl anglicky.
A stejně jako jazyková specifika v regionech, má Belgie i specifika v rámci byznysové orientace. Flandry jsou například královstvím pro technologické start-upy a inovace a ve Valonii si na své přijdou zase zemědělci.
Doporučení na závěr
Každá část Belgie je trochu jiná, a to nejen kulturně, jazykově ale i legislativně.
Pokud chcete do Belgie expandovat, nepodceňte důkladnou přípravu v rámci strategie a analýzy trhu, jelikož tím jsme byli již mnohokrát svědkem.
💡Určete si nejprve, na jakou část budete cílit a která je vám kulturně, a hlavně její byznysovou orientací nejblíže. Takže pokud jste například start-up, který vyvinul nový technologický software pro zdravotnictví, tak Valonie nebude ta část, která Vás zajímá. Místo toho se zaměříte na Flandry.
Byznys consulting, obchod, marketing a expanze
